Budova Radnice na Námestí baníkov v Rožňave

a

...

FB Staré fotky Rožňavy - klik TU

RETEP.sk o nej píše:

Radnica vznikla v roku 1711 spojením a adaptáciou dvoch starších pozdnegotických, príp. renesančných budov. Jej trojhranný štít je zdobený zlatým anjelom, ktorý pod svojimi krídlami chráni erb mesta - tri ruže a dve skrížené banské kladivá. Baroková radnica pozostávala z  prízemia a 1. poschodia. Pri úprave v 19. stor. ju nadstavali o ďalšie poschodie a klasicisticky prefasádovali.  Ako dvojposchodová je radnica zachytená na rytine z roku 1867. V polovici 20. stor. bol k radnici stavebne pričlenený ďalší meštiansky dom na severnej strane, zachoval si však svoju pôvodnú fasádu, zároveň boli upravené reprezentačné miestnosti na 2. poschodí pre veľkú divadelnú sálu.

Farebný keramický reliéf na fasáde Mestskej radnice s erbom mesta Rožňavy používaným v rokoch 1841 - 1906 a 1925 - 1940. Mestský znak / zlatý skrížený banícky klin a kladivo v sprievode troch ruží, z ktorých dve sú umiestnené v bočných výsekoch porísk a jedna nad hlavou kladiva s polmesiacom v ľavom dolnom rohu uložených na modrom renesančnom štíte / bol ustanovený Mestským národným výborom 3. apríla 1973, pričom jeho základom bolo Mestské pečatidlo z r. 1488. Farbami mesta boli ustanovené: zlatá a modrá, delené podľa dlhšej strednej osi / zlatá hore /. Mesto sa r. 1984 vrátilo k najstarsej podobe svojho erbu, čiže erbu bez polmesiaca, vzhľadom nato že erb z pečatidla bol zle pochopený a išlo len o hrubší okraj štítu a nie o polmesiac. Súčasný Mestský znak /erb/ je od roku 199. Mesto naňom upravilo podobu figúr a ruže umiestnilo do výsekov porísk, erb Rožňavy tvoria teda v modrom štíte dve zlaté skrížené banícke kladivá, sprevádzané tromi zlatými ružami. Vlajku mesta Rožňava tvorí modré pole v pomere 2:3 so žltým krížom, a je ukončená tzv. lastovičím chvostom - zástrihom smerom dovnútra /stredu/ do jednej tretiny jej dĺžky.

Nápis na pamätnej tabuli v slovenčine: Táto budova v r. 1706 - 1707 bola sídlom Františka Rákócziho II. Odtiaľ viedol vojvodcovské a vládne záležitosti odboja počas svojho pobytu v Rožňave. Rest.1972 Ferencz

...

Pre zväčšenie klik na fotky:

a

a

Miesto pre Vašu reklamu

Voľby NR SR 2020

Reklamná agentúra Rožňava

Komunálne voľby 2018

recepty

Rožňavské absurdity

Voľby do VÚC 2017

Priestory na podnikateľské účely na prenájom

útulok pre zvieratá

Ranč Jovice

Autoškola Guľáš Jozef Rožňava

dopravná nehoda

Šípkarský klub Rožňava

...

Počasie Rožňava tu

...

Miesto pre Vašu reklamu

Staršie reklamy - klik TU.

Anketa

Ste za pešiu zónu bez áut na Námestí baníkov v Rožňave?:

Minibager

Poruchová služba NON - STOP PRÁCE VODA - KÚRENIE - KANALIZÁCIA

Miesto pre Vašu reklamu

faktúry Mesta Rožňava

MEDIÁTOR Mgr.; MSc. Erika Ocelníková

PNEUBOX

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Vstavané skrine

Kozmetický salón PERFEKT