Festival divočiny v Aggteleku: O spolužití ľudí a veľkých šeliem

a

...

Festival divočiny v Aggteleku: O spolužití ľudí a veľkých šeliem
Budapešť/Aggtelek/Bratislava – V Aggteleku sa bude konať 7. a 8. augusta 2021 prvý Festival divočiny („Falka Napok“ v maďarčine). Zameraný bude na tému spolužitia veľkých šeliem a ľudí a maďarským ako aj slovenským návštevníkom ponúkne prednášky, prehliadky, koncerty, filmy a ďalší program na tému prírody.
Festival divočiny sa uskutoční vďaka finančnej podpore Medzinárodného vyšehradského fondu a organizujú ho obec Aggtelek, WWF Maďarsko a WWF Slovensko. Festival možno navštíviť zdarma, v súlade so súčasne platnými COVID nariadeniami.
Rys, vlk a medveď – kedysi boli tieto tri veľké šelmy neustále prítomné na území Maďarska, no v dôsledku prenasledovania sa ich počet znížil. Až v 80-tych rokoch sa začali opäť prirodzene objavovať na území Maďarska. Tieto pôvodné a prísne chránené druhy sa sem znovu presídlili najmä z územia slovenských Karpát a dnes ich možno nájsť v oblasti od Börzsöny po Zemplín v Severomaďarskej vrchovine, kde sa delia o územie s miestnymi ľuďmi. S istotou možno povedať, že vlky sa tu už usadili a v niekoľkých častiach Maďarska sa aj pravidelne rozmnožujú. Rysov možno nájsť v krajine len niekoľko. Okrem toho je v Maďarsku občas zahliadnutý medveď hnedý, ktorý sa sem zatúla zo Slovenska.
Na Slovensku sú populácie veľkých šeliem zachovalejšie – početnosť vlka sa odhaduje na zhruba 500 jedincov, počet rysa je nižšia (zhruba 300 jedincov) a aktuálne prebieha výskum zameraný na určenie početnosti medveďa hnedého. Odhaduje sa, že v Európe žije približne 17-tisíc vlkov, 17-tisíc jedincov medveďa hnedého a 9-tisíc rysov.
Veľké šelmy zohrávajú v prírodných systémoch dôležitú rolu, ak ich chceme v pôvodných lesoch na našom území zachovať, musíme prijať určité kroky a znovu sa s nimi naučiť spolunažívať. Cieľom Festivalu divočiny je oboznámiť miestnych obyvateľov s veľkými šelmami a predstaviť pozitívne príklady spolužitia.
„Naším cieľom je prezentovať výnimočné hodnoty regiónu za účasti miestnych obyvateľov, pričom okrem lokálnych zvykov, sú súčasťou týchto hodnôt aj veľké šelmy. Populácia veľkých šeliem v regióne narastá a je dôležité, aby sme ich poznali a nie, aby sme sa ich báli. Festival divočiny ponúka farmárom, turistom a miestnym obyvateľom možnosť získať viac vedomostí o týchto šelmách, ich prirodzenom prostredí, ale aj o ľuďoch, ktorí tu žijú,“ hovorí László Patkó, manažér programu veľkých šeliem, WWF Maďarsko.
Návštevníci festivalu sa môžu zúčastniť prednášok na tému veľkých šeliem a voľne žijúcich lesných živočíchov, ako aj sledovať dokumentárne filmy o prírode (napr. film Let Me Play the Lynx, Too! natočený v regióne Zemplín), a naviac, môžu si podiskutovať s tvorcami týchto filmov a výskumnými pracovníkmi. Večer sa o dobrú atmosféru postarajú hudobné skupiny Varkocs zo Šamorína a Sezlony z Maďarska. Festival okrem toho predstavuje skvelú príležitosť pre predajcov a remeselníkov v regióne ponúknuť svoje výrobky.
„Po pandémii sa už naozaj tešíme na opätovné otvorenie a sme radi, že sa nám do programu podarilo zahrnúť aj podujatie, ktorého cieľom je udržateľný rozvoj turizmu a regiónu,“ dodáva Patrik, starosta obce Aggtelek.
Detailný program Festivalu divočiny bude čoskoro na Facebooku podujatia (https://www.facebook.com/falkanapok) a na stránkach WWF Maďarsko a WWF Slovensko.
Viac informácií:
Viktória Kokics, WWF Maďarsko
Tel. číslo: +36 20 938 3804
Email: viktoria.kokics@wwf.hu
Andrea Settey Hajdúchová, WWF Slovakia
Tel. číslo: +421 908 700 857
Email: ahajduchova@wwfsk.org

...

a

kalendár 2019

Miesto pre Vašu reklamu

Voľby NR SR 2020

Reklamná agentúra Rožňava

Komunálne voľby 2018

recepty

Rožňavské absurdity

Voľby do VÚC 2017

Priestory na podnikateľské účely na prenájom

útulok pre zvieratá

Ranč Jovice

Autoškola Guľáš Jozef Rožňava

dopravná nehoda

Šípkarský klub Rožňava

...

Počasie Rožňava tu

...

Miesto pre Vašu reklamu

Staršie reklamy - klik TU.

Anketa

Ste za pešiu zónu bez áut na Námestí baníkov v Rožňave?:

Minibager

Poruchová služba NON - STOP PRÁCE VODA - KÚRENIE - KANALIZÁCIA

JF spol s. r. o.

Prekladatelske sluzby

faktúry Mesta Rožňava

MEDIÁTOR Mgr.; MSc. Erika Ocelníková

PNEUBOX

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Vstavané skrine

Kozmetický salón PERFEKT