Pedikúra - manikúra  minibager

Čakajú, že socík sa vráti.

Čakajú, že socík sa vráti.   UPOZORNENIE -  tento článok by nemali čítať osoby narodené po roku 1985, hrozí, že nepochopia, o čom píšem :-)

Náš čitateľ Vladík nás upozornil na niečo zaujímavé. V Rožňave, na jednom obytnom dome tróni tabuľka, priam nostalgia na časy ani nie tak minulé. No keď sa zamyslíme, onedlho tomu bude už 20 rokov, čo sme na námestí štrngali kľúčmi v 89-tom.

Určite máme na toto obdobie veľa pekných spomienok. Pospomínajme, aký sme mali život za socíku.

Z Iskričky Pionier a neskôr Zväzák. To znamená odznak, potom červená šatka v modrej košeli a nakoniec modrá košela a bordová kravata. Snáď som to nepoplietol.

Nemali sme mobily, počítače, discmany. Keď prišli farebné telky, to bol úžas.

Dovolenka v Bulharsku, Rumunsku? Luxus. A čo tak na západ? Rakúsko - Nemecko? O tom sme mohli len snívať a cestovať maximálne prstom po mape.

Keď sme chceli kúpiť auto, museli sme sa zapísať do poradovníka. Ja som sa zapísal niečo po 88-mom na Ladu SAMARU - tam bola čakacia doba 10 rokov. Škodovky to mali trochu jednoduchšie.

Nekúpite BONY? Taký TUZEX, to boli nákupy. Rifle, Granko, Campari. Mohli sme tam kúpiť kalkulačku, či japonské rádio! No najprv sme v uličke museli vyšmeliniť bony. Koľko stál? 3-5 korún. Už sa ani nepamätám.

A čo voľby. Bol široký výber, dokonca jedna politická strana. A kto sa nechcel zúčastniť? Poslali preňho žltobiely taxík s označením VB.

Kupovali sme nábytok? Večer sme prišli pred nábytok, zobrali sme si teplé oblečenie, termosku s čajom, deku a čakali sme na ráno, kedy otvoria, lebo sme sa kdesi dopočuli, že príde tovar.

Akú telku kúpiť? Vtedy to vôbec nebol problém, doviezli tovar, vyložili krabice do predajne a otvorili. Ľudia, čo čakali niekoľko hodín pred predajňou sa rozbehli, a každý chytil nejakú krabicu. Až doma zistili, akú telku vôbec kúpili.

Dúfam, že tento článok nespôsobí, že niekto tú tabuľku odstráni, určite väčšina z nás má aj na tú dobu pekné spomienky. Čo tak spartakiáda, prvomájové pochody, občas v obchode boli aj banány, občas aj pomaranče, podpultové kakao.

obytný dom v socialistickej opatere nájomníkov

nastalgia na socializmus

 

Teraz tu máme socializmus z neľudskou tvárou

hlúpy národ sa zase dal politikom prešťať.

Zbytocne tu nariekat

za "dvojkorunovym" mliekom. Tolko moznosti na nakup v RV este nebolo a pozrite sa-ani cez tyzden nie je kde poriadne zaparkovat, kazdy jazdi autom, ku ktoremu tlaci vacsinou plny vozik s nakupom. Kde je ta Fickom omielana chudoba ? Zeby ti otravujuci uzernikmi riadeni zobraci, o ktorych nema nasa poriadkova policia zaujem ? Alebo nam to sem chodia nakupovat bohaci z inych okresov ???

pre: vladom Ta ty dobre

pre: vladom Ta ty dobre trepes. To bolo modre v sacku polotucne! Plnotucne v cervenom sacku stalo tri korunky a desat halierov! A tie auta? Vsak uz sa neda kde zaparkovat. Su rodiny, co maju 2-3 auta! Ta to je ale chudoba! Hrom do toho udrel! Nakupne kosiky v Tescu? Vsak ich nevedia nalozit ani do taxikov. Uz by mali volat dodavky. Ta to je ale chudoba! Sest hromov do toho udrelo!

To bola doba! Este ze to

To bola doba! Este ze to skoncilo. Ked sa nieco stavalo, pritom sa este zviezlo par domov funkcionarov, este ze to skoncilo. Mnoho z nich je teraz uspesnych podnikatelov alebo maju teply valov. Hanba.

aspon boli vtedy byty

dnes potrebujete milionove hypoteky, inak ste bezdomovec... ale asi su vam problemy dnesnych ludi smiesne, vsak ?

Ake miliony ???

Ešte pred polrokom sa dalo v Rožňave zabezpečiť slušné bývanie za 300 tisíc, ak niekto nepotreboval niečo super extra. Za socíku som makal aj cez vikendy, bral som aj soboty - nedele - dokonca aj vianoce, mal som nadčasy a na výplatu mi placli niečo vyše 2,000 Kčs za mesiac. O čom to hovoríte? Dnes pri takom zaradení, ako som mal ja vtedy a pri toľkých odrobených hodinách musí mať človek minimálne cez dvadsaťpäť tisíc mesačne. Vtedy stál byt okolo 25 tisíc.  Colu liter aj pol sme museli doniesť z JZD lušovice a stála 25 Kčs! Pri tom zárobku! Televízor 55-ťka stál 15.000Kčs pri zárobku 1500 - 2500 Kčs mesačne. Dnes to kúpite za 4500 Sk pri bežnom nižsom zárobku 10 - 15000 Sk. Uvedomte si tie rizdiely.

Mesto nepomohlo

Za toho v článku spomínaného socíku som mal podanú žiadosť na mestský byt, no ani ma nezaradili do evidencie, lebo som nespĺňal nejaké hlúpe podmienky. Heh. Terasky uš sa smejem. List mi poslal podpísaný Ján Štefán. Ten človek ešte dnes riadi nejaké úseky mesta. Ta to je fakt. To je hrozné.

Politika

To je tak, všetko má svoje výhody aj nevýhody.

Jasne, socik mal "uzasne

Jasne, socik mal "uzasne vyhody", ze sa dalo bonzovat na OV KSS, ze sa jeden druheho bal, ze bolo na vsetko treba stat v rade, alebo mat znamost. Mohli sme prijimat socialisticke zavazky a komunisti mohli chodit na VUML, aby mali spravne vzdelanie pre obsadenie funkcii v mestskych a statnych instituciach v 21. storoci.

Miesto pre Vašu reklamu

Voľby NR SR 2020

Reklamná agentúra Rožňava

Komunálne voľby 2018

recepty

Rožňavské absurdity

Voľby do VÚC 2017

Priestory na podnikateľské účely na prenájom

útulok pre zvieratá

Ranč Jovice

Autoškola Guľáš Jozef Rožňava

dopravná nehoda

Šípkarský klub Rožňava

...

Počasie Rožňava tu

...

Miesto pre Vašu reklamu

Staršie reklamy - klik TU.

Anketa

Ste za pešiu zónu bez áut na Námestí baníkov v Rožňave?:

Minibager

faktúry Mesta Rožňava

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

Miesto pre Vašu reklamu

.